KURUMSAL


Başkan'ın Mesajı

25 yıldır inşaat sektöründe bıkmak ve yorulmak nedir bilmeden çalıştım, çalıştım ve yine çalıştım. Proje çizim ofisi kurarak başladığım çalışma hayatına bugün; inşaat, taahhüt, hafriyat, inşaat malzemeleri, müteahhit’ lik hizmeti ve hazır beton üretim tesisi kurarak devam etmekteyim.      

                      İnşaat sektörü diğer hizmet sektörlerinden biraz farklıdır, yavaş ve emin adımlarla hareket etmeli ve ileri tarihli ön görülerinize biraz daha fazla dikkat etmelisinizdir. Bu sektörde çok hızlı büyüyebilir veya çok hızlı düşebilirsiniz. Onun için fayda maliyet analizlerine dikkat etmek, her bir işi kendi içerisinde değerlendirmek, gelir ve giderleri birbirine karıştırmamak önem arz etmektedir. 

           Sektörümüz de yanlış atılan adımların ne kadar tehlikeli olabileceğini anlatır güzel bir örnek vermek gerekirse ;

            Avcılardan oluşan bir grup arkadaş ZEBRA avlamak üzere Afrika ya safariye gitmişler. Gittiklerinde de deneyimli bir rehber bularak ormanın derinliklerine dalmışlar.
           Uzun bir zaman sonra bir ZEBRA sürüsü karşılarına çıkmış ve avcının biri en önde koşan ZEBRA ya nişan almış ve ateş etmiş...... Bakmış ki ZEBRA koşmaya devam ediyor, tekrar nişan almış ve tam ikinci atışı yapacakken rehber seslenmiş... Efendim ateş etmenize gerek yok vuruldu o...., bunun üzerine avcı da  ama halen koşuyor nasıl vuruldu deyince...... rehber efendim ZEBRA o kadar hızlı koşar ki vurulduğunu anca 2 km koştuktan sonra anlar ...... demiş.......
       
           İşte sektörümüzde bulunan bazı firmalar o kadar temelsiz oluyorlar ve buna rağmen çok hızlı büyüdüklerini zannediyorlar, ama battıklarını ancak 2 sene sonra fark edebiliyorlar...... Fark ettikleri zaman da kurtulmaları mümkün olmuyor.....    

          
          Rahmetli babam emekli Cumhuriyet Baş Savcısı Emir Ali ERKOÇ’ un görev yaptığı her yerde olduğu gibi Tarsus’ta da yıllardır edindiği dürüstlük anlayışını devam ettirmek adına bu güne kadar ki meslek hayatımda hiç kolay yoldan para kazanmaya çalışmadım, hep zoru denedim, hep olmayanı yapmaya çalıştım. Bu bazen beni çok zahmetli ve meşakkatli hadiselerle karşılaştırdı, bazen de inanılmaz kapıları açtı. Atalarımızın dediği gibi ‘’ Allah herkese hayatı boyunca 3 kere fırsat verirmiş; 15 ‘inde, 25’inde ve 35’inde. Ama bu fırsatın ne zaman, nerede ve kimden geleceğini kestirmek mümkün değildir. Bazen hiç ummadığınız bir garibandan, bazen de daha üst düzey birinden. O yüzden karşınıza çıkan insanları ve iş fırsatlarını küçük görmeyin ve kimseyi de kırmayın, bazen inanılmaz fırsatlar hiç beklemediğiniz insanlardan gelebilir. Mesela benim proje çizdiğim dönemlerde 7 ay hiç iş yapamadığım bir zamanda bazılarının angarya görerek yapmayacağı ama benim düşünmeden yaptığım bir hayır işinde; inanılmaz potansiyele sahip, insani değer yargıları çok yüksek, 18 yıldır kesintisiz görüştüğüm ve benim bu güne gelmemdeki en önemli insan olan ağabeyimle tanışma fırsatı bulmuştum.      

                        Halen daha yolun başında olduğum inancıyla güne başlıyor ve bıkmadan çalışıyorum. Allah ömür verdiği müddetçe de çalışmaya devam edeceğim. Kendimiz için olduğu kadar, ülkemiz için, milletimiz için, yaşadığımız şehir için ve en önemlisi de istihdam ettiğimiz çalışanlarımız için yola devam etmeliyiz. Allah bu ülkede çalışan, üreten, katma değer yaratan herkesin yar ve yardımcısı olsun.                                                                                                                              

                                                                                                                                                                        
     M. Murat ERKOÇ - Mimar